داربست فلزی

داربست فلزی

داربست فلزی

در داربست بندی نما و هر گونه کاری که شبیه آن می باشد به عنوان نمونه داربست : جهت رنگ کاری – سیمان کاری – سنگ کاری – رولپلاک سنگ – شیشه شویی و … معمولا با یک روش کاری داربست بندی می شوند و اختلاف آن ها در کمی بالا تر و یا پایین تر بستن قالب داربست در جهت دسترسی بهتر استاد کاران قرار میگیرد . در چنین داربست هایی که معمولا دیده اید فاصله پایه ها نسبت به یکدیگر سه متر و فاصله قالب ها از هم حدود یک و نیم متر و طول هر قالب داربست حدود یک متر براورد می شود . اینک در جهت محاسبه ابعاد داربست بندی با توجه به اندازه ها و اجناس مصرفی و هدف از داربست بندی طول محلی را که داربست در آن جا نصب خواهد شد را بر مبنای ۳ متر محاسبه و ارتفاع را بر مبنای ۱٫۵ متر در نظر گرفته می شود .

از این رو که اگر به طور نمونه طول ۱۱ متر باشد ، چون حد اکثر فاصله پایه ها ۳ متر است پس سه دهنه بسته خواهد شد و برای دهنه آخر که دو متر مانده یک پایه به فاصله دو متر نصب خواهد شد که به جز یک متر لوله دستگیره همه اجناس و اجرت نصب به مانند پایه ۳ متری است لذا طول داربست را همان ۱۲ متر در نظر گرفته می شود . مورد دیگری که برای اندازه گیری داربست مهم می باشد چگونگی محاسبه و بر آورد شکستگی های بیرون آمده و فرو رفته ساختمان است . در پس و پیش های ساختمان با توجه به مطالب بالا در حالتی که برای آن فرو رفتگی یا بیرون آمدگی در داربست بندی ، مجبور به نصب پایه اضافی باشد ، طول آن شکستگی را نیز همان ۳ متر قلمداد می شود .

داربست فلزی

داربست فلزی

در قوس ها که نمیتوان به مانند محل های مستقیم فاصله پایه ها را ۳ متر در نظر بگیریم (به دلیل قرار گرفتن تخته بنایی) ناگزیر فاصله پایه ها باید به هم نزدیکتر باشد که نزدیکی پایه ها بستگی به زاویه قوس دارد . در این گونه موارد فاصله هر پایه را نیز ۳ متر محاسبه میشود و به این ترتیب اختلاف هزینه داربست بندی در محل مستقیم و محل قوس دار ، برآورد می شود .

داربست فلزی یکتا

داربست فلزی یکتا

شرح فعالیت متراژ
داربست نما  کمتر از ۱۰۰ مترمربع
بین ۱۰۰ الی ۲۰۰ متر مربع
به ازای هر متر مربع بالای ۲۰۰ متر
چاله آسانسور و پاسیو (حداکثر۴*۳) و چهارپایه کمتر از ۱۵ مترارتفاع
به ازای هر متربالای ۱۵ مترارتفاع
حفاظ و کفراژ کمتر از ۱۰۰ متر مکعب
به ازای هر مترمکعب بیش از ۱۰۰ متر مکعب
راه پله موقت با کف پله معمولی به ازای هر متر ارتفاع
راه پله موقت با کف پله پیش ساخته و ایمن به ازای هر متر ارتفاع
کفراژ زیر بتنی تا ارتفاع ۱ متر (دهنه ۱ متری) کمتر از۵۰ متر مکعب
به ازای هر مترمکعب بیش از ۵۰ متر مکعب
کفراژ زیر بتنی با ارتفاع بیش از۱ متر (دهنه ۱ متری) کمتر از۵۰ متر مکعب
به ازای هر مترمکعب بیش از ۵۰ متر مکعب
هزینه تعمیرات و خرده کاری در صورت نیاز برای کسب اطلاعات بیشتر و قیمت به روز اجاره ی داربست با داربست فلزی یکتا تماس بگیرید

توضیحات قیمت اجاره داربست فلزی:

در محاسبه طول در نما هر دهنه ۳ متر محاسبه میشود و طول ساختمان ملاک نیست

در محاسبه طول و عرض در کفراژ ساده هر دهنه ۳ متر محاسبه میشود و طول سازه ملاک نیست

در محاسبه طول و عرض در کفراژ زیربتنی هر دهنه ۱ متر محاسبه میشود و طول سازه ملاک نیست

در محاسبه ارتفاع در همه موارد ارتفاع از کف پایینترین پایه تا بالاترین بست نصب شده محاسبه میشود و ارقام خرد به سمت بالا گرد میشود

تبصره۱:مستاجرحق هیچگونه دخالت وتغییری درامر داربست نداشته ودرصورتیکه به عمد یا اشتباه دخالتی در داربست بنمایدضمن اینکه مسئول کلیه ی اتفاقات وخسارات احتمالی بوده بایستی نسبت به پرداخت خسارت اقدام نماید.

تبصره۲:اجاره داربست فلزی و کفراژ در خارج از شهر هر ۲۰ کیلومتر ۳۰% به قیمت اصلی اضافه می گردد.درضمن بعداز۲۰ کیلومترتوافقی می باشد.

تبصره۳:نصب توری و کلیه ی وسایل ایمنی و تخته کوبی سالم در پشت داربست به عهده مستاجر می باشد.

داربست فلزی یکتا در تهران

داربست فلزی یکتا در تهران

محيط كار از چهار جزء انسان ، تجهيزات، مواد ومحيط تشكيل شده است. مهمترين مسئله در يك محيط كار ايجاد يك محيط ايمن مي باشد كه جهت ايجاد اين محيط اقدامات بسياري از آموزش پرسنل گرفته تا حفاظ گذاري دستگاه صورت مي پذيرد. يكي از اقدامات ايمني مؤثر در صنايع و فعاليتهاي گوناگون استفاده از داربست به عنوان يك وسيله مطمئن و ايمن جهت كار در ارتفاع مي باشد كه با استفاده از آن مي توان ايمني محيط كار را فراهم نموده و فعاليت را با كيفيت عالي به پايان رساند.

بر پا نمودن داربست داراي شرايط و دستورالعملهاي خاص خود مي باشد . شرايط و دستورالعملها شامل شرايط تجهيزات داربست بند، شرايط پرسنل و دستورالعمل ايمني خاص داربست بند مي باشد . كه با اجزاي آن علاوه بر بر پا نمودن يك داربست مناسب ايمني اپراتور داربست بند و اپرتورهاي خاص فعاليتي كه داربست براي آن بر پا شده است به طور كامل برقرا مي شود.

 

الف: ‌نيروي انساني :

افراد داربست بند بايد از نظر جسماني و رواني داراي سلامتي كامل باشند . (با انجام معاينات قبل از استخدام و دوره اي مي توان از اين امر اطمينان حاصل نمود)

1- داراي بيماريهاي صرع – سرگيجه- فشار خون و مشكلات تنفسي نباشد.

2- قدرت بالا روي از شيب های تند، عبور از گذرگاه هاي مرتفع را دارا باشد.

3- افراد بايد داراي اعتماد به نفس كافي باشند.

 

ب : ابزار و تجهيزات :

1- لوله هاي فولادي

بدون درز با قطر mm 48 مخصوص داربست بندي به طول cm 20 تا 6 متر و ضخامت mm 5/3 و وزن 3/21 كيلو گرم كه نوع بدون درز آن مناسب ترين لوله براي نصب داربست مي باشد . هنگام استفاده بايد دقت كرد لوله داراي شكلي سالم، صاف و تميز باشد و آغشته به مواد چرب و روغني ، سيمان و گچ نباشد .

2- بست هاي فلزي

بست فلزي چهار پيچه (فولادي) : متداولترين مورد استفاده در نصب داربست به شمار مي رود و دارای وزني معادل1650 گرم است كه قادر است  وزني معادلKg  1200 را تحمل نمايد و توسط چهارپيچ و مهره به لوله ديگر متصل مي شود و زاويه اي كه پس از اتصال دو لوله تشكيل مي دهد 90 درجه مي باشد. طول اين بست mm 100 از هر طرف است.

 

– بست فلزي چرخشي : اين نوع بست از دو قسمت مركب تشكيل شده كه توسط پين فولادي به يكديگر متصل مي گردد . به طوريكه دو قسمت درگير قابليت چرخش 360 درجه نسبت به يكديگر را دارند. لوله هاي داربست به صورت زاويه دار به هم متصل مي شوند . براي اتصال لوله هاي گذري ، ضربه اي، مورب و … از آن استفاده مي گردد . اين بست تحمل فشار 1000 كيلوگرم را دارد و زون آن معادل gr 1700 مي‌باشد .

 

– بست كمكي يا نگهدارنده : به منظور بالا بردن مقاومت بست ساده در برابر فشار بكار مي رود و در زير بست فلزي و مماس با آن قرار مي گيرد . براي داربست هايي كه وزن بيشتري را بايستي تحمل كنند  و همچنين داربستهاي كه به صورت معلق در ارتفاع نصب می گردند، از اين نوع بست ها استفاده مي‌گردد. داراي وزن 600 گرم بوده و مقاومت بست فلزي ساده را تا 2700 كيلوگرم افزايش مي دهد ولي به تنهايي داراي مقاومت كمي مي باشد.

 

– بست كلاهكي(مخصوص ايجاد سقف) : از اين نوع بست فقط در بالاي لوله هاي ستون يا عمودي استفاده مي شودو در واقع در داربست هاي مسقف يا داربست هايي كه نياز به چادر در آنها وجود دارد استفاده مي شود. وزن اين نوع داربست با 860 گرم و توسط يك پيچ محكم مي گردد . نوع ديگر اين بست چرخشي و قابل تنظيم مي باشد.

 

– بست زبانه اي يا پيوندي: جهت اتصال لوله هاي افقي مورد استفاده قرار مي گيرد. در محل تماس اين بست با لوله زائده هاي با قطر mm 14 طراحي شده كه در سوراخ لوله هاي افقي قرار مي گيرد. و توسط واسطه يا مغزي درون لوله مقاومت كششي بسيار زيادي معادل 4500 كيلوگرم در نقطه اتصال دو لوله به هم ايجاد مي نمايد. داراي چهارپيچ و وزني معادل1650 گرم مي باشد . سوراخهاي ايجاد شده در دو سر لوله ها از لبه مقطع لوله تا مركز سوراخ 30 ميلي متر قطر سوراخ mm 15 است .

 

3- مغزي:

در هر نوع داربست كه بيش از 6 متر ارتفاع داشته باشد حتماً از اين ابزار استفاده خواهد شد . مغزي رابط جهت تقويت استحكام لوله هايي كه روي هم قرار دارند استفاده مي شوند. اين ابزار داراي طول 120 ميليمتر و جنس آن از فولاد مي باشد. و در انواع مقطع چهارگوش  و دايره ساخته مي شوندكه در وسط آن رينگ فولادي با ضخامت mm  6 و قطر دايره اي 5/47 ميليمتر نصب گرديده به طوريكه پس از قرار گرفتن درون دو لوله با حلقه (رينگ) مغزي كمتر ازmm  5/2  از طرفين باشد تا مانع درگيري بست با لوله نگردد. مورد استفاده در لوله هاي عمودي به مراتب بيشتر از لوله هاي افقي دارد و وزن آن gr 800 مي‌باشد.

4- كفشك يا پايه فولادي :

در مكانهاي كه محل نصب آن سطوح سيماني ،موزائيك و يا آسفالت باشند و همچنين در زمين‌هاي شني و يا خاكي استفاده مي شود . همچنين براي استفاده كفشك روي سراميك يا كاشي حتماً از لاستيك مخصوص و تخته همزمان استفاده مي گردد تا در صورت سنگيني داربست آسيبي به كف سراميك يا كاشي وارد نشود.

 

5- لنگريا مهاربند داربست پيچي

وسيله اي قابل تنظيم كه توسط پيچ تغييرطول پيدا مي كند و جهت اتصال و تكيه دادن داربست به ستون يا ديواره در نقاط مختلف داربست بكار مي رود . وزن آنgr 1600 و داراي طول نهايي max410mm  و كمترين طول min 218 mm مي باشد . نوع ديگر آن درون لوله هاي عمودي قرار مي‌گيرد و وزن آن gr 2850 و در مهار سقف بصورت عمودي بكار مي رود.

 

6- چرخ هاي فولادي :

براي داربست هاي سيار بكار مي رود.چرخ ها در دو نوع داخل سالن ياخارج سالن ساخته شده كه روي گروه اول تغييراتي حاصل شده روكش چرخ از لاستيك مخصوص ساخته شده و وزن آن معادل 55/9 كيلو و تحمل 600 كيلو گرم وزن را دارد . نوع فولادي آن در خارج كارگاه مورد استفاده قرار مي گيرد و تحمل نيروي معادل 1000 كيلوگرم را به تنهايي دارد و وزن تقريبي آن معادل 5700 كيلوگرم و در يك داربست 8 متري با احتساب وزن داربست 4 تن نيرو را تحمل مي كند.

 

7- آچار دوسر رينگ كروم واناديم استاندارد. 22×21 داراي طول 28 سانتي متر كه جهت محكم نمودن پيچهاي داربست بكار گرفته مي شود. حداكثر نيروي مجاز جهت سفت كردن توسط اين آچار 600 كيلوگرم يا نيروي بازوي كارگر مي باشد .

 

8- گونيا تراز شيلنگ تراز و شاقول

 

9- طناب ايمني (نجات) كه در مجاورت داربست به ستون يا محلي جهت حفاظت افراد و نصب كمربند ايمني مورد استفاده قرار مي گيرد و طول آن 20 متر مي باشد.

 

10- كمربند ايمني و كفش مخصوص:

داربست كه داراي كف مخصوص كه الاستيسه زياد دارد . ساق اين نوع كفشها بلندتر از ساير كفش‌هاي ايمني طراحي و ساخته مي شود . اين كفش مشابه كفش ايمني مي باشد كه به پاي كارگر به هنگام عبور از روي لوله هاي دايره شكل اطمينان خاطر زياد مي بخشد و مانع از لغزش او مي گردد .

 

11- شبكه هاي توري حفاظتي :

در داربست هاي سبك و سنگين به كار مي رود . از جنس نايلون – كتان – پلي استر تهيه مي شود و درشتي بافت تار و پود به فاصله 1 سانتي متر از يكديگر قرار دارند و اغلب به رنگ سبز بر روي نماي داربست و به منظور جلوگيري از سقوط اشياء و ابزار و تكه هاي مصالح ساختماني نصب مي گردد. نصب اين حفاظ ايمني در داربست هاي ساختماني ، كنار گذرگاهها يا معابر عمومي الزاميست.

 

اجرای داربست فلزی

اجرای داربست فلزی

کارگران تا زمانی که روی زمین ایستاده اند تا ارتفاع محدودی میتوانند کار کنند و برای ادامه کار در قسمت بالا باید وسیالی در زیر پای خود قرار دهند، بدیهی است هرچه ارتفاع دیوار بالا رود وسیله ی زیر پا هم باید بلندتر شود. از این روی ناگزیر به اجرای داربست در فعالیتهای ساختمانی هستیم

داربست های کوتاه

در ساختمانهای با ارتفاع کم و در قسمت های داخلی، از داربست های کوتاه وسبک استفاده می کنند. معمولا در این مورد دو عدد بشکه و یک یا دو تخته زیر پا قرار می دهند. این کار اصولی و ایمن نیست بخصوص مواقعی که از بشکه به صورت خوابیده استفاده شود زیرا چرخش ناگهانی بشکه، احتمال سقوط کارگر را به دنبال خواهد داشت.

با دو عدد نردبان دوطرفه و تخته زیرپایی، داربستی موقت برای کارهای سبک می سازند. قرار دادن ظرف ملات، مصالح سنگین مانند اجر، بلوک، … بر روی این داربست مجاز نیست. حداکثر ارتفاع مجاز این گونه داربست ها ۳ متر خواهد بود.

تعمیرکاران و نقاشان می توانند برای کارهای موضعی، از داربست های چهارپایه ای فلزی چرخدار ( سکوی کار متحرک ) استفاده کنند.

داربست های بلند فلزی :

این داربست ها را با لوله های فولادی به قطر ۵ سانتیمتر با حداقل ضخامت ۴ میلیمتر و بست ها مربوط مونتاژ می کنند. با اتصال لوله ها به یکدیگر به وسیله بست ها در زمانی نسبتا کوتاه می توان داربستی ثابت و محکم به وجود اورد و از ان برای کار در ارتفاع استفاده کرد. برای جلوگیری از واژگون شدن؛ باید داربست را به طریق مناسبی به دیوارهای ساختمان مهار کرد. حداکثر فاصله دو مهار ۶ متر است.

برای بالا و پایین رفتن از داربست، حتما باید از نردبان سالم استفاده شود. وسایل اتصال و متعلقات مربوط به داربست های بلند فلزی عبارتند از :

بست زوجی: این بست وسیله اتصال لوله های عرضی به لوله های عمودی است.

بست گردان : از دو بست مجزا تشکیل شده است که با پرچ شدن به یکدیگر، امکان چرخش ان ها وجود دارد. به وسیله این بست دو لوله را میتوان با هر زاویه ای به یکدیگر وصل کرد.

بست لوله های افقی : این بست دو لوله افقی را تحت زاویه ۹۰ درجه به یکدیگر وصل میکند.

میله شکافدار اتصال : برای طویل کردن دو لوله داربست به کار می رود.

پایه قابل تنظیم : به جداره ی داخلی پایین لوله متصل می شود و به وسیله ان ارتفاع پایه داربست تنظیم می شود.

صفحه زیرستون : صفحه مربع شکل پایه داری است که برای توزیع بار از قسمت تحتانی ستون بر روی تکیه گاه مورد استفاده قرار می گیرد.

داربست فلزی یکتا

داربست فلزی یکتا

انواع داربست

داربست چکشی

داربست مثلثی

داربست متحرک

داربست چکشی : این نوع داربست از پایه های قائم و مهار های افقی در ابعاد مختلف تشکیل شده است.نصب مهار ها ی افقی بر  پایه های داربست به سادگی و با ضربه چکش امکان پذیر می باشد.و اتصال پایه ها ی داربست  به عضو های افقی به صورت مغزی و گوه ای میباشد. از ویژه گی های لین سیستم داربست در مونتاژ و دمو مونتاژ عدم نیاز  به کارگر ماهر است

داربست مدولار پل هم از بهم پیوستن المان های مثلثی به وجود می اید این المان ها به راحتی و بدون نیاز به ابزار خاص و نیروی متخصص روی هم سوار شده و یک داربست سبک و محکم ایجاد میکند

داربست فلزی یکتا  با سال ها تجربه در ضمینه اجاره و راه اندازی داربست این امکان را برای شما همشهریان عزیز به وجود اورده است که هر گونه داربست در سراسر تهران در اسرع وقت و با ایمنی و کیفیت بالا برای شما نصب گردد

با داربست یکتا همراه باشید

 

داربست فلزی یکتا

داربست فلزی یکتا

نكات ایمنی

از موارد مهم در داربست‌بندی اینست که داربست بایستی توسط فرد ماهر و مجرب برپا و مرتب بازدید شود. همچنین از لوازم وتجهیزات مناسب برای کار استفاده شود. در نگهداری از بست‌ها، لوله‌ها، رابط‌ها و … باید دقت کافی مبذول شود. هیچ قطعه‌ای از داربست نباید از بالا به پایین پرتاب شود. تمامی بست‌ها و گیره‌ها برای دوام بیشتر بهتر است در یک ظرف محتوی روغن و گازوییل نگهداری شوند. از بکار بردن قطعات معیوب، شکسته وخم شده باید بشدت پرهیز شود. در هنگام کار بایستی داربست بند از آچار مناسب رینگی برای کار استفاده نماید.

استفاده از لوازم حفاظت فردی نظیر کفش ایمنی، کلاه، دستکش، لباس کار راحت (نه گشاد ونه تنگ)، کمربند ایمنی ضروری است.

قبل از شروع کار تمامی افرادی که با داربست کار می‌کنند (داربست بند و …) باید در کلاس‌های آموزشی شرکت نمایند و پس از گذراندن کلاس و قبولی در آزمون تئوری و عملی مجاز هستند که کار خود را شروع نمایند.

 برای افراد داربست بند کارت مخصوص صادر می‌شود که نشان می‌دهد این افراد دوره مربوطه را گذرانده و با رعایت کامل ایمنی مجاز بکار هستند. از بکار گیری افرادی که از ارتفاع می‌ترسند و تجربه و دانش کافی را ندارند خودداری کنید.

کارکنان باید در مورد خطرات داربست وچگونگی محافظت و کنترل خطرات آموزش‌های لازم را فرا گیرند.

قبل از هر چیز فرد باید نحوه استفاده درست از كمربند ایمنی را فرا گیرد. در ارتفاع 2 متر به بالا باید از کمربند ایمنی safety harness استفاده کرد.

استفاده از safety belt منسوخ شده زیرا در هنگام سقوط افراد ضربه شدیدی به کمر وارد می‌کند که می‌تواند موجب آسیب شدید به نخاع و کمر شود. استفاده ازfull body harness توصیه می‌شود چون از چند جهت بدن را در برمی‌گیرد (ران پا، کمر، سینه وشانه) و فشار وارده به بدن در چند نقطه پخش می‌شود که این خود از شدت عوارض می‌کاهد.

آموزش باید شامل موارد زیر باشد:

  • ماهیت الکتریسته، سقوط  و خطر سقوط اجسام
  • چگونگی حفاظت در برابر برق گرفتگی و محافظت در برابر سقوط

 

این آموزش‌ها بایستی به صورت مداوم تکرار گردد. آموزش کارکنان باید شامل برپاکردن، اوراق کردن، حرکت دادن، به کارگیری، بازسازی، نگهداری و بازرسی داربست برای تشخیص خطرات و روش‌های اصلاحی آن باشد.

ازاضافه کردن به سر طول طناب کمربند خودداری کنید. در جایی که طول طناب کم می‌باشد می‌توانید از یک تسمه سالم استفاده کنید. از طناب‌های نجات قرقره‌ای که متحرک هستند و همراه کاربر جابجا می‌شوند نیز می‌توان استفاده نمود.

اجرای داربست فلزی یکتا در تهران

اجرای داربست فلزی یکتا در تهران

لوازم داربست و کلیه وسایل مربوط به داربست فلزی باید طوری طراحی و ساخته و اجرا شود که بتواند تحمل 4 برابر بار اسمی را داشته باشد.

– وسایل چوبی که در ساخت داربست استفاده می شوند باید دارای کیفیت مرغوب و آری از هرگونه گره، پوسته، کرم خوردگی و پوسیدگی باشند.

– الوار هایی که در داربست فلزی بکار برده می شوند باید در مقابل ترک خوردگی حفظ گردند.

– وسایلی که برای ساخت داربست به کار می رود باید در شرایط مساعد نگهداری شوند.

– بیخ هایی که برای اتصال داربست های چوبی استفاده می شوند باید به تعداد کافی، مناسب و تا انتها در داربست کوبیده شوند.

– استفاده از میخ های چوبی در داربست ممنوع است.

– داربست ها باید بتوانند تا 4 برابر بار طراحی را تحمل کنند.

– جدا از داربست های مستقل، داربست ها باید در دو جهت عمودی و افقی به ساختمان مهار شوند.

– هم سازه ای که به عنوان تکیه گاه و جایگاه استفاده شود داربست نام دارد و باید مطابق با اصول فنی نصب گردد:

– برای جلوگیری از لغزش داربست اسانسورپایه های داربست باید به صورت محکم و مطمئن مهار شوند.

– در داربست های  مستقل باید تا پیاده شدن کامل داربست باید در محل خود حفظ گردد.

– تکیه گاه داربست بنابر آجرهای لق و شبکه استفاده شود.

– لوازم و تجهیزات داربست فلزی نباید ترک خورده، زنگ زده و معیوب باشند.

– قطعات داربست باید طوری متصل بهم گردد که در حین استفاده از داربست از هم جدا نشوند.

کنترل و بازرسی داربست:

– داربست فلزی باید در موارد زیر توسط فرد با صلاحیت مورد باز دید قرار گیرد.

1. قبل از شروع به استفاده از داربست.

2. پس از هرگونه تغییرات یا وقفه طولانی در داربست فلزی

3- بعد از وزش باد شدید یا زلزله و مواردی که پایداری داربست تهدید شود.

4- هیچ قسمت از داربست نباید پیاده شود و باید داربست ما در حالتی رها کرد که بتوان از قسمت های آن استفاده شود.

5- در صورتی که نیاز به تعمیر داربست نباید تا رفع شدن نواقص داربست به کارگران اجازه کاربر روی داربست داده شود.

6- پس از پایان کار روز ابزار و مصالح روی داربست قرار نگیرد.

7- در موقع اجرای داربست باید دقت داشته باشیم که میخ ها از قطعات چوبی بیرون آورده شوند.

استفاده از داربست اسانسور.

–         از گذاشتن بازشیر از اندازه بر روی داربست خودداری گردد.

–         بازها بر روی داربست اسانسور به صورت یکنواخت تقسیم گردد تا از بی تعادلی داربست اسانسورجلوگیری شود.

–         انبار کردن طولانی مصالح ساختمان بر روی داربست ممنوع می باشد.

درمواقع بارانی کار بر روی داربست باید متوقف گردد.

– استفاده از جایگاه داربست در هنگامی که برف یا یخ زدگی وجود داشته باشد کار بر روی آن ممنوع ، مگر آ«گه برف و یخ در روی داربست پاک گردد.

– کابل ها یا طناب های داربست باید مرتب کنترل گردند.

– هنگام نصب داربست در مجاورت خطوط نیروی برق رعایت مسائل ایمنی الزامی می باشد.

– نصب دستگاه های بالا بر روی داربست چنانچه نیاز به نصب بالابر روی داربست باشد باید قطعات داربست کنترل و در صورت لازم تقویت گردند.

– جلوگیری از حرکت تیرهای افقی داخل دیوار

– اتصال پایه های عمودی داربست بر بخش های مقاوم ساختمان

– چنانچه هنگام جا به جا شدن بار روی داربست امکان برخورد با آن باشد.

برای جلوگیری از این موضوع و گیر کردن پارچه داربست سراسر ارتفاع در مسیر حرکت بار را با نرده های عمودی داربست بپوشانیم.

در همه قسمت های داربست باید دارای جایگاه کار در نظر گرفته شود قرار گرفتن جایگاه کار داربست بر روی لوله های آب دودکش – آجر های لق ممنوع زمانی استفاده از جایگاه مورد تایید است که کار داربست و ساخت آن پایان یافته و وسایل محافظ و حفاظتی در جای مناسب نصب گردیده اند عرض کار جایگاه داربست حداقل 60 سانت می باشد.

عرض جایگه داربست اگر برای عبور اشخاص است حداقل 60 سانت عرض جایگاه داربست فلزی اگر برای قرار دادن مصالح باشد حداقل 80

مقررات مخصوص و انحصاری مربوط به حفاظ داربست فلزی (لوله)

داربست فلزی لوله ای باید از فلز مشابه و نزدیک به استقامت فولاد تهیه شده باشد

استحکام لوله های داربست فلزی برای نگه داری لوازم با 4 اتصال لوله های داربست و لوازم داربست باید به شکل مطمئمن متصل باشند.

لوله های داربست فلزی و داربست باید عاری از اعواج – چربی و … باشند انتها و ابتدای لوله های داربست فلزی باید صاف و قابل اضافه شدن باشد.

قطر لوله های انتخابی برای داربست و نصب داربست فلزی نیابد کمتر از 5 باشد.

ستون های عمودی:

پایه های عمودی داربست باید همیشه عمود بر زمین و با کفشک نصب شوند.

اتصال پایه های داربست فلزی باید به لوله های افقی و غالب محکم باشد اتصال لول های داربست باید مناوب در یک ردیف باشند.

حداکثر فاصله پایه های عمودی داربست نخاله گیراگر بار سنگین را تحمل کند  (350)       8/1

حداکثر فاصله پایه های عمودی داربست اسانسور اگر بار سنگین را تحمل کند (125)        3/2

فاصله عمودی بین نیروهای افقی در داربست کمتر از 2 متر باشد

در هنگام جدا سازی جایگاه داربست به تیرهای افقی به منظور حفظ مقاومت داربست فلزی نباید دست بزنیم.

تعریف دستتک :

قسمتی از داربست را می گویند که جایگاه روی آن نصب شده است.

در داربست هایی که دارای یک ردیف هستند یک سر دیگر درون دیوار و در داربست هایی که دارای 2 ردیف هستند هر دو طرف دستک روی تیرها می نشیند.

دستک در داربست فلزی الزاماض باید کنار پایه عمودی نصب شود و طول و دستک در داربست های نصب شده نباید بیشتر از 5/1 باشد

فاصله دستتک ها در تحمل بارهای سنگین در داربست فلزی کمتر از 90 و فاصله دستک ها در تحمل بارهای سنگین در داربست فلزی کمتر از 115.

مهار داربست

داربست را باید به نحو مطمئن به دیوار مهار کنیم.

اتصالات لوله های مهاربند باید در نقطه برخورد پایه ها با دستتک های افقی به داربست بسته شوند.

انتهای لوله های داربست به ساختمان مهار شود.

اولین و آخرین پایه عمودی و به صورت یک در میان با لوله های داربست به ساختمان نصب و مهار گردند.

اتصال های داربست

اتصالات باید دارای پیچ و مهره های سالم و واشر دار باشند .

داربست های معلق یا پیش آمده

تیرهای داربست پیش آمده باید دارای مقاومت و سطح مقطع کافی باشند و بتوانند استحکام داربست نصب شده را تأمین نمایند.

داربست های پیش آمده باید به صورت عمود به سازه مهار شوند قسمت پیش آمده داربست باید طوری باشند که از نمای ساختمان حداکثر 30 سانتی مترباشند مگر آنکه تیرهای پیش آمده داربست با مهار بند و لوله های اریب مهار شده باشند

پیج های اتصالات داربست به نحو مطمئن سخت و به سازه اصلی مهار باشند در صورت استفاده از کابل برای مهار داربست نظارت دقیق بر سلامت کابل ها لازم می باشد (به لحاظ خودرگی – پاشیدگی)

طول داربست های معلق نباید از 8 متر و عرض 60 سانت بزرگتر باشند

کار کردن بیشتر از 2 نفر بر روی جایگاه داربست و یا داربست های معلق ممنوع است.

داربست های معلق حتماً باید به بدنه ساختمان مهار و بسته شوند .

داربست های معلق باید قبل از استفاده نهایی 2 بار کنترل شوند جایگاه داربست باید از بدنه 40 سانت فاصله داشته باشد تا در صورت تکان داربست ، آسیبی به کارگر وارد نشود.

استفاده از کیسه های شن و وزنه در دابست متعلق ممنوع است.

استفاده از کابل  کابل ها،آویز جنس فولادی فقط در داربست های معلق ماشینی مجاز است.

برای بازرسی آسان حتما قسمت ماشین بالا بر داربست در جای مناسب نصب شوند و بدنه ماشین بالا بر داربست باید با پیچ و … به طور دقیق به تکیه گاه نصب شود.

وینچ ها در داربست معلق باید به صورت توقف اقدامات باشند تست های ماشین بالا بر داربست به صورت هفته ای باز دید شوند در صورت کارگران روی داربست های سنگین معلق کابل ها باید به وسیله قفل شدن تأمین گردند.

باید از تکان خوردن داربست نخاله گیر های معلق و ضربه زدن داربست به ساختمان جلوگیری شود.

زمانی که از داربست معلق استفاده نمی شود باید کلیه لوازم ابزار را روی داربست برداشته شود.

داربست دیوار کوب:

داربست دیوار کوب از سکوی کار به صورت بالکن و با تکیه گاه به ساختمان مهار شده است.

جنس داربست دیوار کوب باید از فلز باشد و یا پیچ و مهره به ساختمان مهار شوند.

استفاده از داربست نخاله گیر دیوار کوب معمولا برای کارهای سبک می باشند .

عرض سکوی داربست دیوار کوب کمتر از 70 نباشد.

تکیه گاه های داربست دیوار کوب باید توان بار 170 کیلو را داشته باشد فواصل تکیه گاه های داربست از 3 متر بیشتر نباشد.

داربست نردبانی:

از این نوع داربست معمولا در رنگ کاری نقاشی  کارهای سبک استفاده می شود.

نرده های دو طرف بار پایه های داربست

باید: استحکام پایه ها از لحاظ لیز خوردن رعایت شود. در استفاده از نردبان دو طرفه برای داربست ارتفاع داربست کمتر از 5/2 متر و تخته جایگاه نیز از پله سوم بالاتر نباشد داربست نردبانی برای استفاده یک نفر می باشد.

اجاره داربست فلزی دلتا

اجاره داربست فلزی دلتا نصب و اجاره انواع داربست های فلزی در سراسر تهران

مشخصات پیچ و مهره داربست

پیچ و مهره داربست فلزی باید به صورت فنی دور 21 و طول 12 میلی متر باشد که جهت اتصالات داربست بندی مورد استفاده است.

واشر هم باید ضخامت 3 میل باشد. داربست دلتا آماده خدمات دهی به پروژه های شما می باشد.

اجاره انواع داربست فلزی

داربست فلزی

اجاره انواع داربست فلزی

داربست مثلثی چیست:

داربست مثلثی از فریم های مثلثی و با ارتفاع 100، 75، 50 سانتی و اضلاع 120 سانتی متری تشکیل شده است که این داربست های مثلثی به شکل نر و ماده به هم پیونده زده می شوند همچون شکل بالا
از موارد کاربرد داربست مثلثی:

از داربست مثلثی(اسکافلد) برای کفراژ بندی دال یا تیر و زیر سازی پل ها استفاده می شود به این دلیل که استفاده از داربست مثلثی برای زیر سازه های بتنی و مرتفع همچون دالان ها بتنی و پل ها کاملا مناسب بوده و می تواند جایگزین مناسبی برای جک سقفی باشد. همچنین برای سقف های بزرگ با ارتفاع عمیق نیز از داربست مثلثی استفاده می شود. توجه داشته باشید که مونتاژ داربست مثلثی بسیار ساده است و دو کار به راحتی             می توانند روزانه  بیش از 1000 عدد داربست مثلثی را چیدمان کنند.
چند سالی می باشد که از داربست های مثلثی برای ساختمان سازی بزرگ و کوچک استفاده می شد و داربست مثلثی تاثیر بسزایی در بازدهی کارها داشته است پس استفاده از داربست مثلثی از یکی سو کار کارگران را راحت کرده و از سوی دیگر بازدهی کار را افزایش داده است

با توجه به اینکه داربست های مثلثی یا اسکافلد از استحکام و مقاومتی بسیاری برخوردار هستند تا ما  بتوانیم با اطمینان کامل از آن ها استفاده کنیم. ولی نکته ای که کارفرمایان باید بدان توجه کنند این است که باید انواع لوازم ساختمانی مورد نیاز خود را از شرکتهای معتبر و با تجربه خریداری کنند تا مشکلی پیش نیاید.

بسیاری از کارفرمایان نیز به خرید جنس دست دوم  علاقه مند که بعد اقتصادی نیز دارد پس بدیهی است در این مورد نیز باید کارفرمایان اطمینان داشته باشند که محصولات آن شرکت انقدر از کیفیت بالایی برخوردار است که با چنیدن بار استفاده کیفیت و مقاومت خود را از دست نمی دهد.
تصویر 3
شرکت ما مفتخر به این است که در زمینه فروش انواع لوازم ساختمانی منجمله جک سقفی، داربست مثلثی و قالب فلزی و دیگر ملزومات ساختمانی اعتبار بسیاری را از میان مشتریان خود کسب کرده است و طی سالیان درازی که در این زمینه فعالیت  فعالیت می کند توانسته جایگاه ممتازی را در بین مشتریان خود پیدا کند.
شرکت ما افتخار این را دارد که با کیفیت ترین و بهترین  و مقاوم ترین تجهیزات ساختمانی(داربست مثلثی) نو و دست دوم را با قیمت مناسب و مقرون به صرفه به مشتریان خود عرضه می کند.

 

داربست فلزی یکتا در تهران

داربست فلزی یکتا در تهران

داربست چکشی ستاره

اين نوع داربست از پايه‌هاي قائم و مهارهاي افقي در اندازه‌هاي مختلف تشكيل شده است. پایه های اين نوع داربستها در طولهاي 3، 5/2، 5/1 و 1و5 / متر توليد مي‌شوند و با قرار دادن سرجك‌هاي قابل رگلاژ در قسمت بالائي و پايه جكهاي قابل رگلاژ در قسمت پائين داربست براي هر ارتفاع و اختلاف ترازي قابل تنظيم مي‌باشد. نصب مهارهاي افقي بر پايه‌هاي داربست به سادگي و با ضربه چكش امكان‌پذير مي‌باشد و اتصال پايه‌هاي داربست به يكديگر با مغزي و پين ميسر خواهد شد.

مزاياي استفاده از داربست هاي چكشي به شرح ذيل مي‌باشد:

.1سهولت و سرعت در باز و بسته شدن و عدم نياز به آچار جهت بستن اتصالات

.2قابل توسعه در پلان و در ارتفاع بدون محدوديت و عدم

.3نياز به مهاربندي در ارتفاع‌هاي زياد

.4قابل استفاده در داربست‌ بندي نماي ساختمان‌ها و يا تأسيسات پالايشگاهي و غيره

.5باربري زياد در كفراژ بندي دالهاي بتني

.6عدم نياز به كارگر ماهر داربست بند و مونتاژ قطعات توسط كارگر ساده

.7سهولت در جابجايي و انتقال آن به دليل سبك بودن قطعات

قابل استفاده در كفراژبندي سقفهاي قوسي و غير همسطح

*. داربست چکشی ستاره ای نقاط مشترک و تفاوت هایی با داربست های چکشی کاسه ای دارد.

سرعت مونتاژ ودمونتاژ در این نوع داربست بسیار سریعتر از انواع دیگر داربست است .

 

اجاره داربست فلزی یکتا

اجاره داربست فلزی یکتا

 

اجزاء داربست فلزی

1 لوله های فلزی فولادی

بدون درز – قطر 48 مخصوص داربست بندی شاخه های 6 متری و حدود وزن لوله داربست 6 متری از 16 تا 17 کیلوگرم – که باید تمیز – صاف – بدون انحنا باشند.

2- بست ها و گیره های فلزی و چدنی

– ست های 4 پیچ بهترین گزینه برای نصب داربست فزی می باشند و نوع اتصال لوه به لوله در داربست بندی به صورت 90 درجه می باشد قابلیت تحمل فشار 1200 کیلوگرم در داربست بندی

پست گردون: مانند بست های 4 اینچ ولی به اتصال در داربست بندی به صورت بیشتر یا کمتر از 90 درجه قابل تغییرات قابلیت تحمل فشار 1000 کیلو در عملیات داربست بندی.

بست هاچهارپیچ: معمولا در جایی که جهت های داربست فشار بیشتری باید تحمل کنند را در زیر بست های داربست فلزی بود

– بست های تک پیچ یا قائم: در مواقعی که از داربست بعنوان کفراژ و یا قیمه استفاده می شود و در داربست ساختمانی و صنعتی معمولا جایی ندارد.

3- مغزی پایین pin: در صورتی که ارتفاع داربست بیش از 6 نفر باشد به منظور استقامت بیشتر این مغزی ها داخل لوله داربست نصب می شود.

کفشک: معمولا درجاهایی که زیر پایه های داربست شنی یا ایزوگام و یا خاک باشد می توان در زیر پایه های داربست فلزی نصب گردد.

– چرخ داربست: معمولا درجاهایی که کف آن صاف و هموار باشد می توان به منظور ما نور بهتر و کاهش هزینه از داربست با چرخ و یا چهارپایه چرخ دار استفاد شود که با احتساب ؟؟؟؟ داربست می تواند معمولا حدود 3000 کیلو ر تحمل کند.

– تخته مناسب کار روی داربست: معمولا دارای ابعاد طول 4 متر عرض 25 ضخامت 5 سانت می باشد که باید عاری از ترک و امواج باشد.

— آچاردو سر رینگی 21-22 دارای طول 28 سانت و حداکثر تحمل 600 کیلوگرم توسط بازوی کارگر داربست بند.

– کمربند- ایمنی – کفش – دستکش – خصوص داربست بندی بهترین کمربند، کمربند شرقی شک دار می باشد.

کفش های مخصوص داربست نیز باید دارای کفی نرم و قابل انعطاف باشد.