داربست فلزی یکتا 09123506429

حوادث داربست بندی در نصب داربست فلزی

حوادث داربست بندی در نصب داربست فلزی

حوادث داربست بندی در نصب داربست فلزی

در هرگونه پروژه ساختمانی، بازسازی، تعمیر و … که بزرگتر از خانه یک سگ است داربست­ فلزی مورد نیاز است. بر اساس آمار منتشر شده در اداره سازمان رسمی کارگران (BLS/065 درصد از پروژه­ها در ایران نیاز به استفاده از داربست دارند که حدود 600 هزار کارگر در این پروژه­ها شرکت دارند. با این تعداد افراد که در ساختمان ها کار میکنند حوادث ساختمانی و وارد شدن آسیب­های جدی به کارگران بخش اجتناب ناپذیری از این پروژه­ها به حساب می­آید.

مهندسان و معماران از داربست استفاده میکنند تا بتوانند قسمت­های بالایی ساختمان را نیز پوشش دهند و مصالح و تجهیزات را جا به جا کنند. اگرچه متاسفانه اشیائی که به بالای داربست منتقل میشوند ممکن است به طور ناگهانی و غیر منتظره به پایین سقوط کنند و موجب آسیب های جبران ناپذیر و حتی مرگ افراد شوند. آمار BLS نشان میدهد که حوادث از این قبیل هر ساله به طور متوسط 4500 مصدوم و بیش از 60 مرگ را در پی دارد.

پتانسیل داربست برای به وجود آموردن حوادث دردناک ساختمانی، برای کارگران و رهگذران موجب این شده که OSHA قوانین با جزئیاتی مربوط به ایمنی نصب و استفاده از داربست وضع کند. OSHA این استانداردها را پس از انتشار مقاله BLS در سال 1996 که به این موضوع اشاره داشت که 25 درصد از کارگران آسیب دیده در حوادث مربوط به داربست­ها هیچگونه دوره آموزشی استفاده از آن را نگذرانده بودند و این که 77 درصد داربست­ها محافظ و گاردریل نداشتند تغییر داد. اما اگرچه این قوانین بسیار سختگیرانه و دقیق هستند، ممکن است همیشه رعایت نشوند نظارت نمیتواند جلوی تمامی اتفاقات را بگیرد.

چگونه حوادث مربوط به داربست اتفاق می­افتند؟

بر اساس گزارش اخیر BLS بیش از 70 درصد حوادث مربوط به داربست­ها به دلایل زیر اتفاق می­افتند:

  • از بین رفتن الوارها و پایه ­های داربست به دلیل وارد شدن آسیب به آنها و یا استفاده از ابزار آسیب دیده و یا حتی نصب نامناسب که باعث سقوط اشیاء و افراد و وارد شدن آسیب میشود.
  • سر خوردن از روی داربست به دلیل لغزنده بودن سطح، ایمن نبودن داربست و چوبست نامناسب که عمدتا در نبود گاردریل و رعایت نشدن توصیه های ایمنی موجب سقوط و بروز حادثه میشود.
  • سقوط اشیاء بر روی کارگران و یا افرادی که زیر داربست هستند.

حوادث دیگر مربوط به داربست شامل قرارگیری داربست در جای نامناسب و بسیار نزدیک به خطوط برق و سایر خطوط است که موجب برق گرفتگی میشود.

عمده حوادث مربوط به داربست که معمولا شامل سقوط اشیاء از ارتفاع­های قابل توجهی میشود به این معنی است که اتفاقات و حوادث پیش آمده باعث وارد آمدن صدمات جدی و مرگ آوری میشوند. آسیب­های رایج این حوادث شامل موارد زیر میباشند:

  • آسیب­های مربوط به نخاع
  • ضربه و آسیب های مغزی
  • فلجی
  • شکستن استخوان
  • آسیب به ارگان­های حیاتی بدن
  • زخم شدگی و پارگی پوست

برای کارگرانی که در حوادث مربوط به داربست آسیب دیده اند بیمه کارگران به آنها مزایا و امکاناتی میدهد که ممکن است به بهبود آنها کمک کند. اما این بیمه ها و مزایا همیشه همگی آسیب های وارد به شخص را مانند آسیب­های وارد شده به رهگذران پوشش نمیدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.