داربست فلزی یکتا 09123506429

داربست فلزی از گذشته تا امروز

داربست فلزی از گذشته تا امروز

داربست فلزی از گذشته تا امروز

داربست به لوله هایی گفته می شود که برای کار در ارتفاع به هم متصل می شوند. لوله های داربست در ابعاد و اندازه های مختلف هستند. طول لوله های داربست از یک متر شروع می شود و در اندازه های 2، 3، 4، 5 و 6 متری در بازار یافت می شود.

داربست به ساختار موقتی گفته می شود که افرادی که در ارتفاعات خصوصا در کارهای ساختمانی و یا تعمیرات نمای ساختمان کار می کنند از آن بالا رفته و به عنوان پشتیبان جهت کاهش خطر سقوط از آن استفاده می کنند. داربست ها به عنوان مهمترین ساختار جهت دسترسی به ارتفاعات و نقاطی که دسترسی به آنها دشوار است استفاده می شوند. از سوی دیگر داربست ناامن می تواند به قیمت جان افراد و یا تحمیل صدمات جبران ناپذیر به آنها شود. همچنین داربست فلزی برای استیج کنسرت، استیج های نمایشگاهی ، برگزاری نمایشگاه ، حصار کشی پیست اسکی، فوتبال و سایر اماکن و نیز خیابان های در حال تعمیر و دارای کنده کاری و حتی پروژه های هنری استفاده می شود.

تاریخچه داربست فلزی:

آنچه از نقاشی های روی غار بر می آید، اولین داربست ایجاد شده به 17 هزار سال قبل بر می گردد. طبق آنچه در نمایشگاه برلین به نمایش گذاشته شده است در قرن 5 قبل از میلاد و در یونان باستان از داربست استفاده می شده است. مصری ها، چینی ها و نیز طبق گزارشات تاریخی از سازه هایی شبیه به داربست برای ساخت سازه های مرتفع استفاده می کرده اند. داربست های اولیه از چوب ساخته شده و با طناب به هم محکم می شدند.

دوره جدید:

همچنان که روزها سپری می شود کارخانجات صنعتی برای ایجاد لوله های داربست در ابعاد و اندازه ها و نیز استانداردهای جدید تولید می شوند. در حقیقت افرادی به نام دانیل پالمر جونز و دیوید هنری جونز اولین افرادی بودند که داربست را به شکل صنعتی آن محبوب کردند. استاندارد های جدید و فرایندهای ایجاد داربست به شکل امروزی توسط تلاش های این دو مرد در شرکتشان مرسوم شد. در بین این دو نیز دانیل تلاش های بیشتری کرد و بسیاری از ابداعات در این زمینه کار او بود. از این رو به او پدربزرگ داربست جهان نیز لقب داده اند.

این دو برادر اسکافیکسر (scaffixer) را ابداع نمودند ابزاری برای ارتباط بین لوله ها و محکم نمودن آن که از طناب بسیار مطمئن تر و محکم تر بود. در سال 1913 شرکت تجاری این دو برادر کاخ بازسازی باکینگهام انگلیس را به عهده گرفت و همین مسئله موجب شد تا ابداعشان بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

با رشد تکنولوژی خصوصا در متالوژی مواد در ابتدای قرن بیستم، استفاده از لوله های آب فلزی به جای لوله های چوبی معرفی و سپس ابعاد استاندارد برای آن نیز مشخص شد. این کار در راستای انعطاف بیشتر و نیز استحکام سازه های داربستی انجام شد.

images

داربست فلزی در شرایط امروز:

استاندارد اروپاییBS EN 12811-1، الزامات عملی و روش های طراحی ساختاری و عمومی برای داربست ها را تعیین می کند. این الزامات برای ساختارهای داربست جهت اتکا به سازه های همجوار برای ثبات بیشتر کاربرد دارند. هدف از داربست فلزی ایجاد پلت فرمی است که دسترسی امن کارگران به ارتفاعات بالا را میسر سازد. استاندارد اروپایی الزامات امن سازی داربست را تعیین می کند. این استاندارد مستقل از جنس داربست فلزی است و هدف آن تعیین شاخص های لازم برای طراحی داربست می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.