داربست فلزی یکتا 09123506429

داربست فلزی پاسداران

داربست فلزی پاسداران

داربست فلزی پاسداران

داربست فلزی پاسداران

داربست فلزی پاسداران یکی از پرکاربردترین تجهیزات ساختمانی و عمرانی می باشد که تقریباً در تمامی پروژه های ساختمانی موردنیاز است و به کار می رود، اگر بخواهیم تعریفی کوتاه و جامع از این نوع سازه ارائه دهیم باید گفت که داربست ها وسیله ای برای دسترسی کارگران به ساختمان در ارتفاع های مختلف است، این وسیله دارای انواع مختلف در ابعاد و کاربردهای متعدد می باشد

داربست فلزی در چه مواردی کاربرد دارد؟

 1. نمای ساختمان
 2. کفراژ پشت نما و زیر بتن
 3. دیواره برای مراسم ها
 4. بنرهای تبلیغاتی
 5. راه پله موقت کارگاهی
 6. نصب برای جرثقیل دستی و دستگاه های بتن پاش
 7. نگه داشتن اجسام سنگین
 8. انبار و قفسه بندی موقت
 9. نصب بیلبوردها و…
 10. ایجاد گیت و ورودی

داربست فلزی پاسداران

چه سئوالاتی که در مورد داربست فلزی می خواهید بدانید؟

 • داربست شبانه روزی
 • داربست فلزی
 • قیمت لوله داربست
 • داربست فلزی تهران
 • قیمت اجاره داربست
 • نصاب داربست
 • کفراژ
 • زیربتون
 • غرفه و نمایشگاه
 • نصب داربست.

داربست جزو یکی از مهمترین ابزارها یی است که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد توجه به اصول زدن داربست و استفاده درست از هر کدام از انواع داربست ها بسیار مهم و حیاتی است داربست ها ضامن سلامتی و جان کارگرانی است که بر روی آن مشغول به کار هستند توجه به این مسئله توجه به جان انسان هاست حتی عابرین و انسان هایی که از محدوده ساختمان سازی عبور میکنند ممکن است جانشان در خطر باشد اگر به اصول درست برپا کردن داربست پایبند نباشیم

داربست

داربست فقط یک سازه موقت فلزی و یا چوبی است که برای حمایت از سازه اصلی مورد استفاده قرار می کیرد، و در عین حال به عنوان بستر یا یک پایه برای کارگران در حین انجام کارهای ساختمانی عمل می کند. با توجه به نوع کار ساخت و ساز، از انواع مختلفی از داربست ها استفاده می شود. داربست باید به خوبی مونتاژ شود، مستحکم باشد تا از کارگران و دیگر مصالح ساختمانی که بر روی آن قرار میگیرند، حمایت کند.

نرخ نامه اتحادیه داربست استان تهران

1- اجاره داربست یک ماه های زیر یکصد مترمربع و یا کمتر از یک ماه مقطوع 4/500/000 ریال می باشد.

2-اجاره داربست یک ماه های زیر دویست مترمربع و یا کمتر از یک ماه مقطوع 6/500/000 ریال و مازاد بر 200 مترمربع بر اساس هر مترمربع 25/000 ریال می باشد.

3- اجاره داربست یک ماه کلراژ ساده بدون سقف تا 200 مترمکعب 5/500/000 ریال و مازاد بر آن هر مترمکعب 18/000 ریال می باشد.

4- اجاره داربست یک ماه مسقف تا 200 مترمکعب 6/500/000 ریال و مازاد بر آن هر مترمکعب 18/000 ریال می باشد.

5- اجاره یک ماه چاهک آسانسور به ابعاد 1×1 تا ارتفاع 15 متر با 5 طبقه مقطوع 5/500/000 ریال و مازاد بر 5 طبقه و با 15 متر ارتفاع برای هر طبقه 850/000 ریال می باشد.

6- اجاره یک ماه یک عدد چهارپایه ثابت 2×2 یا 3×3 مقطوع 4/500/000 ریال می باشد.

7- اجاره یک ماه چهارپایه چرخدار بلبرینگی متحرک 2×2 یا 3×3 تا ارتفاع 6 متر مقطوع 5/000/000 ریال می باشد.

8- اجاره یک ماه طاق نصرت در محل تا طول 6 متر مقطوع 6/000/000 ریال و مازاد بر آن هر متر طول 850/000 ریال می باشد.

9- اجاره نصب پلاکارد (با مجوز نصب) یک ماه مقطوع 3/000/000 ریال می باشد.

10- اجاره یک ماه زیربتن سنگین تا 100 مترمکعب 9/500/000 ریال و مازاد بر آن هر مترمکعب 85/000 ریال می باشد.

11- محاسبه متراژ داربست بغل کارها (بام های مجاور) از کف زمین محاسبه می گردد.

قیمت داربست فوق صرفاً جهت شهر تهران می باشند و تا 20 کیلومتر خارج از شهر تهران 20% به قیمت های فوق اضافه می گردد.

 • برای ماه های بعد طبق ماه اوّل محاسبه می گردد.
 • برای هر ضلع جداگانه محاسبه و دریافت می گردد (طبق تعرفه) و چنانچه کل داربست همزمان نصب گردد محاسبه آن در هر ضلع طبق تعرفه اعمال می گردد.
 • کارفرما موظف است اجاره داربست را ماهیانه پرداخت نماید و چنانچه در پایان کار اجاره داربست را تسویه نگردد، داربست نصب شده باز نخواهد شد و اجاره­ی آن تا پایان تسویه حساب بعهده­ی کارفرما بوده و می بایست پرداخت نماید.
 • مسئولیت حفظ و حراست کلیه­ی لوازم داربست از ابتدای ورود به کارگاه تا پایان کار بعهده­ی کارفرما می باشد.
 • نحوه­ی محاسبه کفراژ ساده طول × عرض × ارتفاع زیر سقف می باشد.
 • نحوه­ی محاسبه متراژ داربست مسقف بصورت طول × عرض × حداکثر ارتفاع می باشد.
 • فاصله پایه های داربست 3 متر محاسبه می گردد ولو آنکه به دلایلی کمتر از سه متر نصب گردد.
 • مبنای محاسبه داربستی که بصورت حفاظ در ارتفاع نصب می­گردد بصورت طول کار در عرض در حداقل ارتفاع 6 متر بر مبنای ریالی بند 2 محاسبه می گردد و بالاتر از 5 طبقه (15 متر) 20% به عنوان سختی کار به مبلغ اوّلیه اضافه می شود.

انواع داربست چیست؟

داربست انواع مختلفی دارد که هر کدام دلیل مشخص و کاربردی جهت اجرا به مخاطب می دهد . که اولین نوع آن داربست مثالثی می باشد . این نوع از داربست بیشتر از فریم های مثلثی ایجاد گشته که در قالب نر و ماده می باشد . فریم در این حالت داربست در سه اندازه ی ۵/۰ و۷۵/۰ و ۱ متری تولید و عرضه می گردد

که به دلیل جایگذاری سرجک های قابل رگلاژ برای تمامی ارتفاعات قابل نصب می باشد و همچنین این نوع داربست از فریم های ۱۲۰ سانتی در دو شکل مثلثی یا مربعی به کار گرفته می شود . سهولت از نظر کارایی و سرعت کار با آن از مزایای این نوع داربست می باشد  و عمده دلیل استفاده از آن عدم نیاز به کارگران ماهر در جهت داربست بندی این نوع می باشد .

نوع دوم داربست چکشی ستاره ای می باشد که از پایه های قائم و تکیه های افقی در اندازه های گوناگون می باشد این نوع داربست نیز به دلیل نوع ساخت مهندسی داربست برای هر ارتفاع و اختلاف ترازی قابل تنظیم می باشد . در ضمن اتصالات پایه داربست بوسیله ی مغزی و پین قابل انجام می باشد . این مدل نیز از نظر کارایی بسیار سهل و سرعت کار آن بالا می باشد .

بیشتر در نمای ساختمان ها هم از این نوع داربست استفاده می شود و مهمترین مزایای آن حمل راحت به دلیل سبک بودن و اینکه بدونه مهارت زیاد نیز قابل استفاده می باشد و همچنین سرعت مونتاژ در این مدل داربست بسیار سریعتر از مدل های دیگر آن می باشد .

داربست فلزی پاسداران

داربست فلزی پاسداران

مدل سوم به داربست چکشی کاسه ای اختصاص دارد که شباهت فراوانی به داربست چکشی ستاره ای دارد . البته داربست مثلثی قابل مقایسه با داربست چکشی کاسه ای نمی باشد و همین نکته باعث گردیده تا از نظر ایمنی و کاربری با وجود ساختار مشابه کاربرد کمتری دارد.

 • داربست خرپا
 • در داربست های خرپا، صفحه ی اصلی کار روی نردبان های متحرک یا سه پایه قرار داده می شود. این داربست برای ارتفاع 5 متری استفاده می شود و به طور معمول برای کار در داخل اتاق مانند تعمیرات، نقاشی و موارد مانند آن استفاده می شود.
 • داربست فلزی
 • داربست های فلزی از لوله ها، اتصالات و بست های فلزی که به هم متصل می شوند، تشکیل شده است. مونتاژ و برچیدن این داربست آسان است و در عین حال نیازمند مهارت و دقت بالایی برای نصب است. این نوع داربست استحکام بهتر، دوام بیشتر و مقاومت بالایی دارد. اگرچه اندکی هزینه نصب آن نسبت به سایر داربست ها بیشتر است، اما ایمنی بیشتری برای کارگران فراهم می کند. به همین دلیل است که این نوع داربست امروزه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.
 • داربست فلزی

داربست یک سازه فلزی یا چوبی است که در پروژه های ساختمانی برای استفاده از کارگر در ارتفاع بالاتر از ۳ متر به کار میرود. گسترش ارتفاع ساختمان ها سبب شده که به تجهیزات راحت تر و سبک تر و کاراتر نیاز باشد. در این حال باید ایمنی و سرعت کار نیز در نظر گرفته شود. داربست فلزی از لوله های فولادی تشکیل شده است. که قطر آن ها ۴۸/۳ میلیمتر که به آن اصطلاحا لوله پنج سانتی متری نیز گفته می شود و حداقل ضخامت این لوله ها ۴ میلیمتر است که با بست های مربوط قابل نصب می گردد.

اکثر داربست های فلزی بر روی زمین بنا شده اند و می توان گفت سریعترین نوع اجرای داربست ، داربست فلزی می باشد. ولی در حالت های خاص ، داربست های معلق هستند که پایه آن روی هوا و بدنه به ساختمان نصب می شود. داربست فلزی شامل یک یا چند جایگاه ، اجزای نگهدارنده ، اتصالات و تکیه گاه می باشد.

لازمه ساخت این سازه ها داشتن مهارت ویژه ای می باشد. داربست های فلزی پر کاربردترین داربست ها می باشد که تجهیزات و ابزار مورد نیاز این داربست ها عبارتند از : لوله های فولادی ، مغزی ، بست های فلزی ، کفشک یا پایه فولادی ، لنگر یا مهاربند ، داربست پیچی ، چرخهای فولاد ، آچار دوسر رینگ کروم وانادیم استاندارد می باشد.

داربست های فلزی انواع مختلفی دارند. داربست مثلثی فلزی : که به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل می شود و استفاده از این ساختار در کفراژبندی دال یا تیر یا پل ها مرسوم است. و با قرار دادن سر جک های قابل رگلاژ در قسمت بالای این داربست ها جهت هر ارتفاعی قابل تنظیم می باشد. عرض فریم داربست مثلثی ۱۲۰ سانتی متر بوده که دارای مقاطع افقی مثلثی یا مربعی می باشد.

داربست چکشی ستاره : که از قائم و مهار های افقی در اندازه های متفاوت ساخته می شود. در این سازه با قرار دادن سر جک های قابل رگلاژ در قسمت بالا و پایه های جک های قابل رگلاژ قسمت پایین سازه، جهت هر ارتفاع و اختلاف ترازی قابل تنظیم است. و نصب مهار های افقی بر پایه های داربست به سادگی با ضربه چکش صورت می گیرد. همچنین پایه ها با مغزی و پین به یکدیگر وصل می شود .

داربست چکشی کاسه ای : که پایه های قائم و مهارهای افقی در اندازه های متفاوت ساخته می شود. که سر جگ ها در قسمت بالایی و پایینی جهت هر ارتفاع قابل تنظیم میباش و نصب مهارهای افقی بر پایه های داربست با ضربه چکش صورت می گیرد. و پایه های داربست چکشی با مغزی و پین به یکدیگر وصل می شود. و مهمترین مسئله در داربست های فلزی استحکام و ایمن سازی تجهیزات داربست می باشد.

کاربرد داربست در تبلیغات

امروزه با توجه به تعداد و انواع داربست های مورد استفاده در صنعت ساختمان نمی توان تعریف جامعی برای این تجهیزات ارائه داد، اما با توجه به متداول ترین نوع این داربست ها، چند نکته را ذکر می کنیم.

داربست یک سازه فلزی یا چوبی به را دسترسی به نقاطی از ساختمان که خارج از دسترس می باشد و این نقاط در ارتفاع قرار دارند گفته می شود، این سازه به صورت موقت اجرا می شود و اجرای آن به تخصص کافی نیاز دارد. سازه داربست در عین سادگی، در صورت عدم رعایت ایمنی بسیار خطرناک می باشد.

هدف داربست بندی

نصب داربست برای نما و موارد دیگر مانند: داربست برای رنگ آمیزی, سنگ کاری و سیمان کاری، نماشویی و…عموماً با یک رویه داربست بندی می شوند و تفاوت آن در بالا و پایین بسته شده قالب های داربست جهت دسترسی استفاده کننده قرارمی گیرند.
بیشتر بخوانید:

داربست های چوبی

قدیمی ترین و ساده ترین نوع داربست از نوع چوبی است، این نوع داربست اغلب به صورت ثابت و توسط تخته، خرک و پل اجرا می گردد، اجرا این نوع سازه با توجه به شیوه ساخت آن زمان برتر از سازه های دیگر خواهد بود.
داربست فلزی متداول ترین نوع این سازه موقت در ایران فلزی است که طول عمر و مقاومت بالایی نیز دارد، این سازه در ابعاد مختلف یافت می شود که توسط بست های فلزی به یکدیگر قفل می شوند، به علت استفاده غالب از این نوع سازه در ایران بیشتر به شرح آن می پردازیم.
موارد استفاده از داربست های فلزی

درابست چه خطراتی دارد؟

 1. حمل و تخلیه داربست ها
 2. بالا و پایین رفتن و تردد روی آن
 3. شکسته شدن یا لیز خوردن روی الوار بنایی
 4. عمال بار بیش ازحد به داربست ها
 5. نداشتن حفاظ یا نرده و خطر سقوط
 6. تماس با سیم برق و برق گرفتگی

داربست های معلق

همان طور که از نام این داربست ها مشخص است، این نوع از داربست ها به صورت معلق اجرا و استفاده می شوند و انواع مختلفی مانند کلایمرها، قالب های لغزنده و … دارند. مزیت این قالب ها جابه جایی در ارتفاع بدون نیاز به قالب بندی های مرتفع و طولانی است و در صنعت ساختمان نیز استفاده می شود. این نوع از داربست برعکس داربست های چوبی و فلزی از روی زمین احداث نمی شوند بلکه تکیه گاه آنها و محل آویزان شدن آنها از سقف می باشد.

داربست های پایه دار

این نوع از داربست ها به دلیل خطر واژگونی و… اغلب دارای ارتفاع محدودی از سطح زمین هستند، اما با توجه به سرعت برپایی و امکان جابه جایی سریع برای ارتفاع های محدود بسیار کاربردی هستند. قبل از استفاده از این نوع داربست ها باید پایه های آن ثابت شده و سپس با استفاده از نردبان استفاده گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.