در بسیاری از پروژه های بزرگ از انواع داربست های مختلف استفاده می شود. داربست از دیر باز مورد استفاده انسان ها در امور ساختمان سازی بوده است و افراد برای کار در ارتفاع های بیش از دو متر از داربست استفاده می کنند که کار آن ها را بسیار راحت نموده و باعث شده که انسان بتواند برج های بلندی را بسازد.

در طول سال های طولانی نوع و جنس آن متفاوت شده است. همزمان با پیشرفت صنعت، ساخت داربست نیز پیشرفت های بسیاری کرده است و انواع مختلفی از آن ساخته شده اند. مانند داربست نمایشگاهی ، داربست فلزی، داربست متحرک و… که همین تنوع باعث شده که میزان استفاده از داربست گسترش یابد و در امور مختلفی مانند برپایی غرفه های مختلف در سطح شهر، برگزاری نمایشگاه ها، ساختمان سازی و امور مربوط به آن همواره از داربست به عنوان یکی از اجزای اصلی استفاده شود.

در این مطلب قصد داریم به طور جزئی به داربست متحرک و میزان استفاده از آن در صنعت ساختمان سازی بپردازیم.

داربست متحرک چیست؟

در پروژه های ساختمانی که ارتفاع آن ها زیاد می باشد و یا انجام کار هایی در ساختمان سازی مانند ساخت نما برای ساختمان یا پوشش دهی یا تخریب نما ها، از داربست آسانسوری یا پلت فرم می توان استفاده نمود. استفاده از این داربست ها اجرای کار را به مراتب آسان تر می کند و صرفه جویی اقتصادی و ایمنی بالایی را به ارمغان می آورد. پلت فرم یا داربست آسانسوری کارهایی نظیر دسترسی به ارتفاع برای سیمان کاری، نماکاری و… را آسان تر می کند.

داربست آسانسوری 

برای نمونه مثالی خواهم گفت. ساختمانی ۳۰ طبقه به عرض ۳۲ متر را در نظر بگیرید. اول که برای داربست زدن در ساختمان های بیش از ۶ طبقه برای برقراری ایستایی بیشتر شما مجبور خواهید بود شصت درصد داربست اول را داربست ببندید و از دو ردیف داربست استفاده نمایید یعنی چیزی در حدود ۱۶۰۰ متر مربع داربست مورد نیاز است. برای چنین مقیاسی حداقل بیست روز زمان و ۳ دستگاه تریلی لازم است که متریال مورد نیاز را به محل مورد نظر بیاورند.

همچنین حداقل ده نیروی متخصص ( با در نظر گرفتن خطرات موجود مانند سقوط از داربست به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی و استفاده از مهاربند که در ایران بسیار شایع است ) لازم است. در صورتی که برای چنین حجم کاری با این دستگاه جدید فقط به یک روز زمان و سه نفر نیروی متخصص و یک تریلی لوازم نیاز هست. متخصص داربست یکتا در خدمت شما عزیزان می باشد. با ما در تماس باشید.

مثالی دیگر نیز برای داربست متحرک، ساختمانی بسیار شیک ولی قدیمی قصد بازسازی نمای ساختمان خود را دارد. مخصوصا در شهر پر ترافیکی مثل تهران. حال باید فضای بسیار زیادی از پیاده رو توسط داربست اشغال شود و همچنین تا چند ماه چهره نا خوشایند داربست های زنگ زده چشمان مردم و همسایگان را نوازش کند.
در صورتی که با زدن یک دستگاه ( تک یا دو پایه ) و یک سکوی متحرک که روزانه چندین بار ارتفاع ساختمان را طی خواهد کرد نه تنها زیبایی حفظ خواهد شد بلکه برای همگان جذاب و جالب خواهد بود به علاوه اینکه ظاهر قبلی ساختمان دیده می شود و بازسازی آن نیز قابل رویت خواهد بود.

از همه اینها که بگذریم، مهمترین نکته ایمنی داربست بسیار بالای این دستگاه است که هم محافظ جان کارگران است هم مال شهروندانی که در اطراف ساختمان هستند و ترس این دارند که هر لحظه داربست بر روی اتومبیل یا خودشان سقوط نکند.

نحوه ارائه داربست متحرک در بازار

داربست متحرک در شریعتی

داربست متحرک در شریعتی

داربست متحرک که به آن داربست آسانسوری و پلت فرم نیز گفته می شود با استفاده از تکنولوژی روز دنیا ساخته است و یکی از پیشرفته ترین داربست ها محسوب می شود. این داربست به صورت دو پایه و تک پایه  در بازار ارائه می شود.

داربست تک پایه: این مدل از داربست متحرک می تواند طول 10 متر از ساختمان را پوشش دهد. میزان تحمل بار و تعداد نفراتی که روی آن وجود دارند تا 700 کیلوگرم طراحی شده است و می تواند تا این میزان وزن را تحمل کند.

داربست دو پایه: داربست دوپایه متحرک می تواند به اندازه 23 متر عرض ساختمان را پوشش دهد. میزان تحمل بار این داربست، 1200 کیلوگرم محاسبه و طراحی شده است.