داربست فلزی یکتا 09123506429

سختی های شغل داربست بندی

سختی های شغل داربست بندی

سختی های شغل داربست بندی

شغل داربست در اکثر کشورهای جهان جز مشاغل سخت محسوب می‌شود. اما در ایران این کار به طور رسمی اصلاً شغل به حساب نمی‌آید!

در ایران برای فعالان داربست‌بندی چالش‌های بسیاری وجود دارد؛ اول این که هیچ ایمنی در این شغل وجود ندارد و کارگر باید با جان خود بازی کند و برای هر بار که پروژه‌ای اجرا می‌شود واقعاً مشخص نیست چه اتفاقی خواهد افتاد.

این مسئله به این برمی‌گردد که قانونی در این شغل وجود ندارد و دستمزد هر کارگر بسته به قراردادی است که شرکت ارائه‌کننده خدمات داربست ساختمانی با کارفرما می‌بندد و معمولا هم مبلغ آن کم است! این سبب می‌شود کارگران این حرفه یا رضایت قلبی کار نکنند و از طرفی دیگر برخی دیگر نیز به دلیل نبود کار مجبور هستند تن به این کار دهند. در خصوص آموزش نیز باید گفت کارگرانی که در این حوزه کار می‌کنند، نمی‌دانند برای آموزش باید به کجا مراجعه کنند و مدرک بگیرند.

این مشکل نه فقط به آموزش‌های ضروری اما ناکافی برمی‌گردد، بلکه مشکلات ریشه‌ای دارد. از جمله این‌که دستمزد این شغل بسیار پایین است و حتی کسانی که علاقه به این شغل دارند نیز حاضر نیستند بخاطر رقم ناچیز بر سر جان خود ریسک کنند.

نکته‌ای دیگر که باید به آن اشاره کرد این است که داربست‌بندی جزو شغل‌های فصلی است و در شش ماه دوم سال معمولا کمتر پروژه‌ای برای کارگران داربست وجود دارد به همین جهت پیدا کردن کار در شش ماه دوم بسیار سخت است.

فقدان عدم امنیت شغلی، کمبود وسایل ایمنی و ایمنی کم کارگاه‌های ساختمانی و مشکلات مختلف از بیمه گرفته تا آموزش، دستمزد کم و  موانع بی‌شمار دیگر معضلاتی هستند که پیش روی داربست بندان قرار گرفته و بر چالش‌های معیشتی این گروه افزوده است.

download 2019 12 30T001719.633

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.