داربست فلزی یکتا 09123506429

نبایدها در داربست بندی

نبایدها در داربست بندی

نبایدها در داربست بندی

نبایدها یا کارهایی که باید از آنها اجتناب کنید:

  • به کارگران گوشزد کنید که نباید در انتهای شیفت کاری، همه چیز را روی داربست بگذارند. این موارد شامل هر نوع مصالح ساختمانی یا ابزاری است که احتمالا در حین کار کردن بر روی داربست به کار برده‌اند. مصالح و ابزارها ممکن است بر روی داربست دیده نشوند و شخص بعدی که از داربست استفاده می‌کند پایش به این وسایل گیر کرده و در معرض خطر قرار بگیرد.
  • نباید بار اضافی روی داربست قرار داد. آموزش مناسب برای این مورد شامل اطلاع رسانی در خصوص حداکثر بار در نظر گرفته شده‌ برای حمل در هر نوبت، هم براساس کیلوگرم و هم براساس تعداد کیسه‌های مصالح ساختمانی که هر کارگر مجاز است روی داربست قرار دهد و همچنین ظرفیت‌های حمل بار داربست می‌باشد. در حالت ایمنی، داربست‌ها باید قادر به تحمل حداکثر چهار برابر بار در نظر گرفته شده برای آن باشند.
  • نباید از باکس‌ یا نردبان‌ برای افزایش ارتفاع محل کار استفاده کرد. اگر کارگران نمی‌توانند به منطقه‌ای دست پیدا کنند، باید از مهندس سرپرست خود درخواست کنند تا سکوی کار را بالاتر بیاورد. کارگران در این حالت به هیچ وجه نباید از پایه‌های چوبی استفاده کنند مگر این ‌که تا ارتفاعی که برابر با ارتفاع پایه‌های چوبی باشند میله‌های محافظ بر روی داربست نصب شده باشند.
  • به هیچ وجه نباید از داربستی که به نظر می‌رسد که دستکاری شده یا آسیب دیده یا اجزایی از آن مثل تخته، قرنیز، سایبان‌های محافظ یا شبکه‌ی آوار خراب شده استفاده کرد. در چنین حالتی یکی از مهندسین یا سرپرست‌ها باید فورا داربست را به وضعیت مناسب کاری برگرداند و یک شخص متخصص و ذی‌صلاح هم آن را بازرسی کند. کارگران هرگز نباید داربست را دستکاری کرده و یا در جهت تعمیر آن تلاش کنند، مگر این ‌که آموزش های لازم برای نصب داربست را دیده باشند.
  • اگرچه پروژه‌های مدیریت پیمان یا پیمانکاری ساختمان، به دلیل قراردادهای زمانبندی شده، معمولا در فصل‌های سرد سال هم ادامه دارند، اما در این فصل‌ها کارگران باید بیشتر مراقب باشند و به هیچ وجه نباید بر روی تخته‌ی داربست که پوشیده از یخ، برف یا گل و لای است راه بروند. همچنین زمانی که چوب فرسوده مرطوب شود، می‌تواند بسیار لغزنده باشد. باید قبل از استفاده از داربست، تمام برف، یخ، گل ولای و سایر مواد زاید مثل برگ‌های خیس به طور کامل از سطح چوب داربست برداشته شوند. همچنین باید زمانی که شرایط آب و هوایی نامساعد است مثل باران شدید، تگرگ، یخ برف یا بادهای قوی، از استفاده از داربست اجتناب کنید.
  • کارگران نباید از روی قسمت‌هایی از فریم داربست که برای بالا رفتن طراحی نشده‌اند بالا بروند. از آنها بخواهید که همیشه از یک نردبان ثابت، راه‌ پله‌ی دسترسی داخلی یا نردبان ساخته شده برای دسترسی به سکوی کار استفاده کنند. ضمنا همیشه باید یک دستگیره در بالای سکوی کار وجود داشته باشد.
download 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.