داربست فلزی یکتا 09123506429

نصب داربست فلزی و کفراژبندی

نصب داربست فلزی و کفراژبندی

نصب داربست فلزی و کفراژبندی

نصب داربست فلزی و کفراژبندی

برای انجام اقدامات لازم در فضاهایی با ارتفاع بیشتر از دومتر اغلب از نوعی سازه موقت از جنس آهن یا در مواردی از جنس چوبی استفاده می شود که به آنها داربست و کفراژ گفته می شود. نصب داربست و کفراژ در نظر خیلی از افراد فقط برای ساختمان های در حال ساخت کاربرد دارد. در صورتی که اجرا و نصب داربست برای انجام تعمیرات جزئی و کلی ساختمان در نمای خارجی ساختمان نیز کاربرد دارد.

داربست بندی و کفراژبندی به سنگ کارها، سیمان کارها و حتی بناها اجازه ی انجام عملیات های مربوطه در ارتفاعات را می دهد. به این ترتیب که در ساختمان هایی که ارتفاعی بیشتر از 30 متر دارند برای تامین امنیت داربست، نیاز به نصب کفراژ نیز می باشد. کفراژبندی موجب مهار داربست می شود و از لغزش و لرزش آن جلوگیری می کند. در ادامه به معرفی داربست بندی، کفراژبندی و عوامل موثر بر قیمت نصب داربست، قیمت اجاره داربست و دستمزد نصاب داربست می پردازیم.

نصب داربست فلزی و کفراژبندی

نصب داربست فلزی و کفراژبندی

نصب داربست فلزی

داربست‌های فلزی از لوله‌های فولادی یا فلزی ساخته‌ شده اند که با استفاده از متصل کننده های فولادی به هم وصل می شوند. از مزیت های نصب داربست فلزی، راحتی در اجرا و باز و بسته شدن آسان آنها است. البته هزینه نصب داربست فلزی کمی بالا است اما از نظر امنیت و استحکام بسیار مناسب هستند.

داربست بندی موقت

برای انجام بسیاری از اقدامات جزئی در نمای داخلی البته در ارتفاع کم، اقدام به نصب داربست موقت می کنند. این نوع داربست ها دارای وزن کمی هستند و معمولا از تخته و بشکه در آنها نیز استفاده می شود. در واقعیت این نوع نصب داربست موقت چندان ایمنی ندارد و برای قرارگیری مصالح سنگین اصلا انتخاب صحیحی نیست زیرا احتمال سقوط مصالح و کارگران می باشد. معمولا برای ارتفاع حدود 3 متر اقدام به نصب داربست موقت و سبک می کنند.

نصب داربست تکی

این مدل یکی از متداول ترین انواع نصب داربست نما می باشد. این نوع داربست بسیار مناسب برای اجرا در نماهای آجری و سنگی است زیرا امکان سوراخ کردن دیوار برای سفت کاریهای بیشتر وجود دارد. داربست تکی دارای لوله های عمودی و افقی می باشد. لوله های عمودی به موازات دیوار به زمین متصل می شوند. لوله های افقی و عمودی باید در فاصله های استانداری نصب شوند تا استحکام داربست را تضمین کنند.

نصب داربست دوبل

نصب داربست دوبل نیز نوع دیگری از این موارد هستند. اجرای داربست دوبله بر روی بناهای سنگی پیشنهاد می شود. زیرا برای ایجاد حفره در بناهای سنگی، نصب پولادگبر یا تیر عرضی داربست بر روی این سطوح سخت و نیاز به امنیت بیشتری می باشد به همین علت اقدام به نصب دو ردیف داربست می کنند تا استحکام سازه تامین شود.

نصب داربست فلزی و کفراژبندی

نصب داربست فلزی و کفراژبندی

نصب داربست کنسولی

یکی از جدیدترین انواع داربست نوع کنسولی است. در این نوع از داربست ها، تیرهای عمودی یا همان استانداردها به‌وسیله سوزن‌های در دیوار محکم می شوند. نحوه نصب سوزن ها در این روش بسیار حائز اهمیت است و باید با دقت بالایی نصب شوند. اگر زمین کناری دیوار سست باشد و تحمل نصب وزن تیرهای استاندارد را نداشته باشد یا هنگامی که بخش‌های بالایی دیوار در حال ساخت و ساز باشند و تکمیل نیستند، از نصب داربست کنسولی استفاده می شود.

نصب داربست معلق

نصب داربست معلق برای کارهای ساختمانی ساده تر مانند رنگ کردن نمای ساختمان استفاده می شود. به این ترتیب که افراد بر روی یک سطح معلق که به وسیله اتصالات محکم شده اند در بین طبقات جابه جا می شود و اغلب در ساختمان های بلند و برج ها کاربرد دارد.

نصاب داربست حرفه ای

همانطور که می دانید اجرا و مونتاژ داربست و کفراژبندی تنها به مهارت و تجربه نصاب داربست و نصاب کفراژ بستگی دارد. نصب داربست اگر به طور صحیح و اصولی انجام شود از نظر ایمنی بیشتر قابل اطمینان خواهد بود. نصاب داربست یا نصاب کفراژ باید از توان بدنی بالایی برخوردار باشند و در ارتفاع نیز بتوانند نصب داربست را با مهارت و بدون ترس اجرا کنند. همچنین استفاده از تجهیزات ایمنی باید کامل و به درستی رعایت شود.

نصب داربست فلزی و کفراژبندی

نصب داربست فلزی و کفراژبندی

نصب کفراژ در چه مواردی استفاده می شود؟

کفراژبندی به معنای غالب بندی است و در بیشتر پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. در کفراژبندی که به صورت غالب هستند را با بتن یا سایر مصلح پر می کنند و برای ساخت سقف و اسکلت بتنی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کل اگر سازه های داربست شکل بیشتر از 4 پایه داشته باشند به آنها کفراژ گفته می شود و از استحکام بسیار بالاتری برخوردارند. از انواع کاربرد نصب کفراژ می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • کفراژبندی معمولی برای سقف
  • کفراژبندی برای ایجاد استحکام در نمای ساختمان
  • نصب کفراژ برای حفاظ
  • نصب کفراژ زیر بتن
  • نصب کفراژ برای حفظ امنیت داربست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.